چگونه طراح قالب وردپرس شویم

یکی از نقاط قوت وردپرس مقیاس پذیری بالای آن در مقایسه با مهارت های شماست. با وردپرس می توان بدون نیاز به دانش فنی، یک سایت موفق راه اندازی کرد و یا با کمی افزایش مهارت می توان به طراح قالب وردپرس یا توسعه دهنده وردپرس تبدیل شد.

خوشبختانه نیاز نیست یک برنامه نویس حرفه ای باشید تا بتوانید طراح قالب وردپرس شوید. راه های زیادی برای ساده کردن راه پیش روی شما جهت تبدیل شدن به یک طراح قالب وجود دارد. داشتن پیش زمینه و مهارت های قبلی یکی از عوامل مهم در سرعت یادگیری و تعیین کننده زمان مورد نیاز برای تبدیل شدن شما به یک توسعه دهنده حرفه ای وردپرس محسوب می شود.

در ادامه در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح قالب وردپرس بحث خواهیم کرد و منابع و دانش مورد نیاز برای این کار را معرفی خواهیم نمود.

طراحی و توسعه وردپرس فرصت های شغلی زیادی فراهم می کند

توسعه دهندگان وردپرس به دو دسته تقسیم می شوند، توسعه دهندگان تمام وقت که در استخدام شرکت ها و اشخاص هستند و توسعه دهندگان مستقل که برای خودشان کار می کنند. توسعه دهندگان تمام وقت معمولا با دستمزد و حقوق مشخص و در زمان تعیین شده فعالیت دارند در حالیکه توسعه دهندگان مستقل به صورت آزادکاری (فری لنسری) و یا شخصی کار می کنند.

بر اساس تجربه می توان گفت در صورت کسب مهارت لازم، توسعه دهندگان مستقل درآمد بیشتری از دسته اول دارند. همچنین آزادی عمل توسعه دهندگان مستقل بیشتر و فرصت های پیش روی آنها ارزشمندتر است. در همین حال امکان پیشرفت بیشتری برای آنها فراهم است.

چرا باید طراح قالب وردپرس شویم

در حال حاضر بیشتر از 30 درصد از وب سایت های جهان با وردپرس ساخته شده اند. به جرات می توان گفت بیشتر از 50 درصد از وب سایت های ایرانی از وردپرس استفاده می کنند. پس وردپرس به سیستمی بدون رقیب برای وب سایت های محتوا محور تبدیل شده و با افزایش این نوع وب سایت ها، تقاضا برای طراحی قالب وردپرس نیز افزایش می یابد.

با در نظر گرفتن این مورد می توان دریافت توسعه وردپرس یک تقاضای رو به رشد است که می توان از آن برای کسب درآمد و حتی به عنوان شغل اصلی استفاده کرد. در این میان طراحی قالب وردپرس را می توان یکی از بهترین روش ها برای کسب درآمد از وردپرس عنوان نمود.

در ادامه به مراحل تبدیل شدن به یک طراحی قالب وردپرس خواهیم پرداخت.

چگونه یک طراحی قالب وردپرس شویم

توسعه و طراحی قالب وردپرس شامل بخش های مختلفی می شود. در این بخش به موارد مشترکی که هر شخص برای شروع به آنها نیاز دارد را بیان خواهیم کرد و خواهیم گفت برای شروع به کار به چه دانش و ابزاری نیاز دارید.

مرحله اول: زبان ها و مهارت های پایه را یاد بگیرید

دانش یک قدرت محسوب می شود، با در نظر گرفتن بازار بسیار رقابتی وردپرس چه در ایران و چه در جهان، دانش و مهارت های شاخص شماست که موفقیت را در این حوزه تضمین می کند. برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده و طراح قالب وردپرس لازم است با زبان ها و مهارت های مختلفی آشنایی داشته باشید.

PHP

وردپرس با زبان PHP نوشته شده است. پس برای توسعه وردپرس لازم است با این زبان آشنایی کامل داشته باشید.

HTML

HTML پایه و اساس وب سایت هاست و جهت طراحی قالب وردپرس لازم است با HTML و تکنیک های آن به خوبی آشنا باشید.

CSS

CSS در بیشتر مقالات و منابع آموزشی به عنوان لباس یک وب سایت معرفی می شود. جهت طراحی قالب وردپرس لازم است CSS را به خوبی یاد بگیرید.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان همه کاره و بسیار محبوب در طراحی وب، بخصوص جهت طراحی صفحات پویاست که لازم است با آن آشنایی داشته باشید.

فتوشاپ

برای طراحی قالب های حرفه ای وردپرس، لازم است در فتوشاپ مهارت داشته باشید. یک طراح خوب ابتدا طرح مورد نظرش را در فتوشاپ پیاده می کند.

Adobe XD

می توان از این برنامه نیز جهت طراحی رابط کاربری به جای فتوشاپ یا در کنار آن استفاده نمود.

موارد ذکر شده، تنها پایه و اساس مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شده به توسعه دهنده وردپرس هستند که به صورت گسترده در انواع افزونه ها و قالب های وردپرس مورد استفاده قرار می گیرند. برای شروع کار یادگیری HTML و CSS را در اولویت قرار دهید و سپس به سراغ جاوا اسکریپت بروید.

جهت یادگیری صحیح HTML، CSS، جاوا اسکریپت و حتی PHP می توان از آموزش های وب سایت W3Schools استفاده کرد. لازم به ذکر است که تنها راه یادگیری این زبان ها و مهارت ها تمرین در محیط واقعی است. برای شروع می توانید از ویرایش قالب ها و افزونه های دیگران شروع کنید. برای این کار می توانید وردپرس را روی سیستم شخصی خودتان نصب کرده و هر تغییری روی آن اعمال کنید.

مرحله دوم: یک لیست از منابع آموزشی مورد نیاز تعیین کنید

جامعه وردپرس بسیار بزرگ است و شامل میلیون ها توسعه دهنده می شود. به همین دلیل منابع زیادی برای یادگیری، رفع اشکال و کسب مهارت در وردپرس وجود دارد. برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده موفق وردپرس باید با این منابع آشنا باشید و از آنها برای ارتقا مهارت های خود استفاده کنید.

در زیر لیست منابع عمومی و مورد نیاز هر توسعه دهنده وردپرس عنوان شده است:

سیاره وردپرس

این سایت اولین منبع آموزشی برای هر توسعه دهنده و طراحی قالب وردپرس است. تمام توابع و ساختار سیستم وردپرس در این سایت به تفضیل شرح داده شده اند.

سایت توسعه دهندگان وردپرس

در این سایت برای تمام کارهایی که می توان با وردپرس انجام داد، راهنما وجود دارد.

سایت Make WordPress

این وب سایت یک گذرگاه مرکزی برای تمام توسعه دهندگان وردپرس است.

Stack Overflow

Stack Overflow را می توان مرجع کسب مهارت و رفع اشکال برای هر زبان برنامه نویسی عنوان کرد.

مرحله سوم: زمینه کاری خود را مشخص کنید

توسعه و طراحی قالب وردپرس شامل بخش های مختلفی می شود. از ویرایش قالب های ساخته شده توسط دیگران گرفته تا طراحی قالب های اختصاصی و یا فارسی سازی قالب های مشهور و محبوب را می توان راهی برای کسب درآمد از وردپرس در نظر گرفت. بهتر است از همان ابتدا با الگو گیری از قالب های محبوب و خوش ساخت، یک یا چند قالب طراحی کنید تا علاوه بر کسب مهارت های لازم با تکنیک های استفاده شده توسط دیگران نیز آشنا شوید.

در حال حاضر کسب درآمد از طراحی قالب وردپرس در ایران راه های مختلفی دارد. می توانید در سایت های فری لنسری فعالیت خود را شروع کنید. در سایت های فروش قالب و افزونه فعالیت کنید و محصولات خود را به فروش برسانید و یا وب سایت شخصی خود را ایجاد کنید و از طریق آن کسب درآمد کنید. یا می توانید برحسب مهارت ها، سابقه و نمونه کارهایتان به استخدام شرکت های مختلف درآیید.

البته راه دیگری برای کسب درآمد از وردپرس وجود دارد که با توجه به شرایط فعلی، کار آسانی نیست اما در آمد بسیار قابل توجه و مناسبی در پی خواهد داشت؛ فروش محصولات در وب سایت های خارجی مثل Theme Forest. این سایت یک مرجع جهت فروش بهترین قالب های وردپرس محسوب می شود و بسیاری از قالب های فارسی شده و محبوب خارجی، در این سایت عرضه شده اند. به دلیل تحریم ایران توسط این سایت فعالیت با شناسه ایرانی در Theme Forest با محدودیت روبر شده است.

چند توصیه:

اگر می خواهید یک طراح موفق قالب وردپرس شوید ابتدا از کپی کردن قالب های خارجی آغاز کنید. یک قالب خارجی چالش برانگیز انتخاب کنید و آن را کپی کنید. در این میان علاوه بر یادگیری بخش بخش وردپرس می توانید با تکنیک های لازم برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای قالب وردپرس آشنا شوید.

نکته: هرگز قالب کپی شده خود را به دیگران ارائه نکنید!

پس از کسب مهارت های اولیه لازم، قالب خودتان را طراحی کنید. با جستجوی عبارت “قالب وردپرس” و مشاهده قالب های پر طرفدار، سلیقه و خواسته های بیشتر خریداران قالب وردپرس، دستتان می آید. بر اساس سلیقه بازار طراحی کنید و چند محصول اول خود را به رایگان ارائه کنید. با این کار علاوه بر معرفی خود به عنوان یک طراح قالب، از بازخورد دیگران نسبت به کار خود آگاه خواهید شد.

هرگز به دنبال کپی کردن قالب سایت های پرطرفدار ایرانی نباشید. شما یک طراح هستید، اگر فردی طرح شما را به نام خود ثبت کند و یا آن را کپی کند چه حسی به شما دست می دهد؟ به خود و دیگرام احترام بگذارید. طراحان به اصطلاح کپی کار کمترین محبوبیت و اعتبار کاری را دارا هستند.

نتیجه گیری:

یادگیری طراحی قالب وردپرس یک مهارت پر منفعت برای کسانی است که قصد کسب درآمد از طریق طراحی وب سایت را دارند. یادگیری آن آسان اما کسب مهارت در آن زمان بر است. برای موفقیت در این زمینه باید پشتکار داشت و از چالش ها درس گرفت.

بهترین راه برای یادگیری طراحی قالب وردپرس تمرین و کسب تجربه است. برای یادگیری بهتر است از ویرایش قالب های دیگران شروع کرد و همراه با کسب مهارت ایده های خلاقانه خود را ایجاد نمود. برای کسب درآمد از طریق وردپرس راه های مختلفی پیش روست، بر اساس مهارت و شرایط خودتان بهترین راه را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *