19 راه برای افزایش ترافیک سایت و جذب بازدیدکننده

راه اندازی یک وب سایت کار ساده ایست و می توان آن را در چند مرحله انجام داد. اما جذب بازدیدکننده به وب سایت و افزایش ترافیک آن، کاری زمان بر و در عین حال بسیار مهم است. اگر یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کرده اید و یا یک وب سایت خبری دارید، در هر حال به بازدیدکننده نیاز دارید. در این مقاله به روش های موثر جذب بازدیدکننده و افزایش ترافیک سایت خواهیم پرداخت.

ترافیک وب سایت چیست؟

به زبان ساده ترافیک وب سایت تعداد کاربرانی است که از وب سایت شما بازدید می کنند. ابزارهای تحلیل ترافیک، معمولا تعداد بازدید از صفحات (Pageviews) و کاربرانی که از صفحات بازدید کرده اند (Unique Visitors) را نشان می دهند. تعداد بازدید از صفحات، مقداری است که بیانگر تعداد کل بازدید از سایت شماست. در حالیکه تعداد کاربران بازدیدکننده از سایت، تعداد اشخاص منحصر به فردی را نشان می دهد که از سایت شما بازدید کرده اند.

هدف از ثبت و تحلیل این دو پارامتر، بررسی ظرفیت سایت شما جهت کسب درآمد و تبدیل بازدیدکننده به خریدار است. با توجه به اینکه هدف هر وب سایتی به خصوص در کسب و کارهای آنلاین کسب درآمد بیشتر است، بازدیدکننده نقش اساسی در رسیدن شما به این هدف را ایفا می کند. اما در بیشتر موارد ترافیک بالا به افزایش درآمد نمی انجامد. دلیل آن را می توان هدف گذاری اشتباه در جذب ترافیک عنوان کرد. بازدیدکننده ای برای شما سود دارد که به صورت هدفمند به سایت شما جذب شده باشد.

منظور از هدفمند این است که بازدیدکننده ای را به سایت جذب کنیم که نرخ تبدیل بازدید آنها به درآمد با توجه موضوع فعالیت سایت، بالا باشد. یعنی موضوع جالب توجه، محصول جذاب به همراه بازدیدکننده هدفمند (خریدار بالقوه)، برابر می شود با کسب موفقیت در هدف.

راه های افزایش ترافیک و جذب بازدیدکننده

در ادامه این مقاله به بررسی راه ها و روش های موثر و قابل اجرا در ایران جهت افزایش ترافیک سایت خواهیم پرداخت.

روش اول: بهینه سازی برای موتورهای جستجو

در ابتدای راه، لازم است تا با انتخاب کلمات کلیدی مناسب، کسب و کار و موضوع فعالیت خود را به همگان معرفی کنید. به صورت کلی لازم است در هر صفحه روی یک یا دو کلمه کلیدی مناسب کار کرد. برای بیشتر کسب و کارهای ایرانی می توان گفت، افزونه Yoast SEO گزینه مناسبی برای شروع بهینه سازی است.

نکته مهم در افزایش ترافیک، ایجاد یک زیرساخت قوی از کلمات کلیدی مرتبط با نوع کسب و کار شماست. معمولا بلاگ و محتوای آموزشی بیشترین تاثیر در جذب بازدیدکننده و افزایش ترافیک را به همراه دارد. اگر شما یک فروشگاه آنلاین دارید، پس با ایجاد یک بلاگ و معرفی محصولات و خدمات خود در آن، بازدیدکننده را از موتورهای جستجو به سایت خود هدایت نمایید.

روش دوم: محتوای قدیمی را بروزرسانی کنید

بروزرسانی محتوای قدیمی، یک تکنیک موثر در افزایش ترافیک سایت به شمار می رود. اساسا، نیاز دارید محتوای قدیمی و از رده خارج سایت را حذف کرده و محتوای جدید و بروز شده اضافه نمایید. این مورد تاثیر بسازیی در جلب نظر بازدیدکنندگان به سایت شما دارد.

یکی از بهترین روش های جهت بروزرسانی محتوا برای فروشگاه های آنلاین، ایجاد بخش نقد و بررسی محصول توسط کاربران است. این مورد به موتورهای جستجو مانند گوگل، نشان می دهد محتوای صفحه محصول در حال بروزرسانی است و محتوای جدیدی در صفحه قرار گرفته است. همچنین می توانید با اضافه کردن بازخورد مشتریان به محتوای صفحه، بروزرسانی محتوا را به صورت دستی انجام دهید.

روش سوم: سایت خود را در موتورهای جستجو ثبت کنید

علاوه بر اینکه ثبت سایت در موتورهای جستجو برای سئوی سایت شما مفید است، می توانید از موتورهای جستجو بخواهید تا با گشت و گذار و ثبت صفحات سایت، نمایش صفحات شما در نتایج جستجوهای بازدیدکنندگان را افزایش دهند.

جهت ثبت سایت در گوگل به این صفحه و همچنین برای ثبت سایت در بینگ به این صفحه مراجعه کنید.

روش چهارم: شبکه بک لینک خود را بسازید

بک لینک ها یکی دیگر از اجزای مهم در سئو به شمار می روند. زمانی که یک سایت دیگر به شما لینک می دهد، به موتورهای جستجو می گوید که سایت شما قابل اعتماد و محتوای شما با کلمه کلیدی استفاده شده در آن سایت در ارتباط است. حتی بدون در نظر گرفتن قدرت بک لینک ها در سئو، آنها می توانند به خودی خود باعث افزایش ترافیک سایت شما شوند. کاربران سایت های نمایش دهنده لینک شما، با استفاده از بک لینک ها به سایت شما هدایت می شوند.

روش پنجم: از رقبای خود درس بگیرید

تجزیه و تحلیل سایت های مشابه، کلمات کلیدی و روش های جذب بازدیدکننده توسط آنها می تواند روشی مناسب جهت افزایش ترافیک سایت باشد. جهت بررسی کلمات کلیدی و اطلاعات بیشتر می توانید به سایت هایی نظیر الکسا مراجعه کنید.

روش ششم: به کلمات کلیدی بلند توجه ویژه داشته باشید

در حالیکه کلمات کلیدی کوتاه و قوی تاثیر بسزایی در جلب توجه بازدیدکنندگان دارند، کلمات کلیدی بلندتر نیز می توانند در افزایش ترافیک موثر باشند. این نوع کلمات کلیدی معمولا منحصر به فرد و خاص هستند. در عین اینکه این کلمات ممکن است ارزش جستجوی کمتری داشته باشند، می توانند رقیب کمتری هم داشته باشند. پس بازدیدکننده با جستجوی این کلمات، بیشتر به سایت شما جذب خواهد شد.

با توجه بر کلمات کلیدی خاص، می توانید کاربرانی که در جستجوی موضوعات خاص هستند را از طریق موتورهای جستجو به سایت خود جذب کنید و این باعث افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد.

 روش هفتم: محتوای جدید تولید کنید

یکی از ملاک های رتبه بندی گوگل، سرعت بروزرسانی سایت است. پس اضافه کردن محصولات و محتوای جدید به صورت روزانه می تواند علاوه بر بهبود رتبه سایت در گوگل، باعث افزایش ترافیک شود.

این روش نه تنها یک روش برای بهبود سئوی سایت به شمار می رود، بلکه بازدیدکننده سایت شما را برای دریافت محتوای جدید، مجددا به سایت باز می گرداند. اگر کاربران بدانند محتوای جدیدی در سایت شما وجود دارد، باز هم باز خواهند گشت.

روش هشتم: محتوای اختصاصی تولید کنید

محتوای اختصاصی شامل مقالات آموزشی، وبینار، پادکست، بسته های آموزشی، اسلاید های پاورپوینت و هر محتوایی می شود که شما تولید کننده آن باشید. اگر محتوایی ایجاد کنید که در جای دیگری پیدا نشود، بازدیدکننده خود برای دریافت آن به سایت شما خواهد آمد. یک برنامه جهت ارسال محتوای جدید داشته باشید و سعی کنید دلیلی برای بازگشت کاربران خود ایجاد کنید. این روش یکی از موثرترین روش ها برای افزایش ترافیک سایت های محتوا محور به شمار می رود.

روش نهم: نظرسنجی ایجاد کنید

نظرسنجی ها یکی از بهترین روش های بازاریابی در اینترنت هستند. علاوه بر امکان جذب بازدیدکننده بیشتر توسط استفاده از حس کنجکاوی و مشارکت اجتماعی کاربران، می توانید با دریافت ایمیل کاربر در آینده از آن برای بازاریابی ایمیلی استفاده نمایید. همچنین می توانید ایمیل ها را بر اساس جواب های داده شده توسط کاربران طبقه بندی کرده و به صورت هدفمند مورد استفاده قرار دهید.

افزایش ترافیک از طریق این روش می تواند توسط خود بازدیدکننده نیز صورت پذیرد. با شرکت در نظرسنجی و در پایان، با مشاهده نتایج آن، کاربران می توانند نتایج را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده و ترافیک بیشتری برای شما بوجود بیاورند.

روش دهم: یک پادکست شروع کنید

با گسترش درک انسان از شبکه های اینترنتی، علاقه به شنیدن پادکست ها افزایش یافت. پادکست ها مخاطبان بسیاری دارند و شروع یک پادکست موفق افزایش ترافیک سایت شما را در پی خواهد داشت.

پادکست ها می توانند به چند روش به افزایش ترافیک شما کمک کنند:

  • کاربران ممکن است ابتدا از طریق پادکست با شما آشنا شوند، سپس برای اطلاعات بیشتر به وب سایت شما مراجعه می کنند. اگر روند ایجاد پادکست حساب شده باشد، بازخورد مناسبی در پی خواهد داشت.
  • در پادکست می توانید ارزش بازدیدکنندگان خود را بیشتر و بهتر به آنها بگویید.
  • ارسال متن پادکست در محتوای سایت می تواند در بهبود سئوی سایت تاثیر مثبت داشته باشد.

روش یادزهم: مسابقه برگزار کنید

ایجاد مسابقه و دادن هدیه به کاربران، باعث علاقه بیشتر آنها به سایت شما می شود و آنها را برای بازدید مجدد به سایت ترغیب می کند. با برگزاری مسابقات می توانید خواسته ها و علایق کاربران خود را بیشتر درک کنید. این مورد جهت تولید استراتژی های جذب مشتری، افزایش ترافیک و افزایش فروش کاربرد بالایی دارد.

روش دوازدهم: محتوای ویدئویی تولید کنید

از طریق تولید محتوای ویدئویی و انتشار آن در وب سایت هایی نظیر آپارات، می توانید بازدیدکننگان را به سایت خود جذب کنید. با توجه به رایگان بودن ارسال ویدئو در چنین سایت هایی، افزایش ترافیک از طریق این روش قابل توجه خواهد بود. با معرفی سایت خود در محتوای ویدئویی و ارسال توضیحات مناسب، همچنین معرفی آدرس سایت خود در بخش توضیحات ویدئو، می توانید کاربران را ترغیب به بازدید از سایت خود نمایید. با تولید ویدئو در فواصل زمانی مشخص (هفتگی یا یک هفته در میان) می توانید کاربران را به محتوای تولید شده خود علاقه مند کنید.

روش سیزدهم: رپرتاژ آگهی

رپرتاژ به 2 صورت انجام می شود. در یک روش شما محتوای مد نظر دیگران را در وب سایت خود معرفی می کنید. در روش دیگر محتوای شما در سایت های دیگر نمایش داده خواهد شد.

با استفاده از رپرتاژ می توانید مخاطبان سایت های دیگر را به سایت خود جذب نمایید. بهترین نتیجه در این روش زمانی حاصل می شود که مخاطبان سایت هدف شما، به محصول یا خدمت شما علاقه مند باشند. برای رپرتاژ از سایت هایی با موضوعات مشابه سایت خود استفاده کنید.

در ایران به دلیل توجه بیشتر سایت های ارائه دهنده خدمات رپرتاژ به کسب درآمد، لازم است به این نکته توجه کنید که ارسال رپرتاژ در هر سایتی نتیجه مناسبی در پی نخواهد داشت و صرفا سرمایه شما را هدر خواهد داد. لذا در استفاده از این روش به موضوع سایت هدف، مخاطبان و میزان نفوذ رپرتاژ آگهی در آن وب سایت توجه ویژه داشته باشید. برای این کار می توانید از کسانی که قبلا در آن وب سایت از رپرتاژ استفاده کرده اند کمک بگیرید.

روش چهاردهم: از اینستاگرام کمک بگیرید

اینستاگرام به دلیل محبوبیت فراوان به خصوص در ایران و جامعه فعال پارسی در این شبکه اجتماعی، یکی از بهترین منابع جهت افزایش ترافیک وب سایت به شمار می رود. در اینستاگرام با روش های متخلفی می توان بازدیدکننده را به سایت خود جذب کرد. یک صفحه اینستاگرام ایجاد و سایت خود را در آن معرفی کنید. با انجام تبلیغات در اینستاگرام سایت خود را به مخاطبان هدف معرفی کنید. یا لینک سایت خود را در بخش نظرات مطالب پرمخاطب قرار دهید.

با ارسال محتوای جذاب و ایجاد استوری در اینستاگرام، علاوه بر افزایش مخاطبان می توانید آنها را به سایت خود هدایت کنید. مخاطبان اینستاگرام یکی از هدفمند ترین مخاطبانی هستند که می توانید به سایت خود جذب کنید.

روش پانزدهم: اشتراک گذاری محتوا

با اضافه کردن دکمه اشتراک محتوا، به صفحات خود می توانید وظیفه افزایش ترافیک را به عهده کاربرانتان بگذارید. اگر محتوای جذابی داشته باشید، کاربران ترغیب به اشتراک آن با دیگران خواهند شد. اشتراک بیشتر محتوای شما، بازدیدکننده بیشتری برای شما در پی خواهد داشت.

روش شانزدهم: ایمیل مارکتینگ را فراموش نکنید

از طریق ایمیل مارکتینگ می توانید مخاطبان خود را به خرید محصولات و خدمات خود ترغیب کنید. ایمیل مارکتینگ یکی از روش هایی است که می توانید کنترل کامل روی محتوا، مخاطبان و بازخود آنها داشته باشید.

ایجاد یک لیست ایمیل مارکتینگ زمان زیادی نیاز دارد، لذا شروع جذب ایمیل کاربران از ابتدای کار وب سایت بسیار مهم است. با ایجاد محتوای جذاب در بازه های زمانی مشخص و در مناسبت های خاص، می توانید در ازای دریافت ایمیل کاربران، محتوای مورد نظر آنها را به رایگان در اختیارشان قرار دهید.

روش هفدهم: در انجمن های گفتگو حضور داشته باشید

انجمن های گفتگو در گذشته یکی از راه های ارتباطی مهم در وب به شمار می آمدند. در حال حاضر با گسترش شبکه های اجتماعی استفاده از انجمن ها کاهش یافته اما هنوز می توان از آنها برای بک لینک و معرفی خدمات خود استفاده کرد.

به یاد داشته باشید حضور در انجمن های گفتگو باید صرفا جهت ساخت اعتبار برای سایت شما باشد و کسب درآمد از طریق آنها می تواند تاثیر منفی روی اعتبار سایت شما داشته باشد.

روش هجدهم: یک انجمن راه اندازی کنید

با راه اندازی یک انجمن و ترغیب کاربران برای شرکت در بحث ها و گفتگوهای آن، علاوه بر ایجاد فضایی جهت ارتباط کاربران سایت خود با یکدیگر، می توانید با جذب بیشتر بازدیدکننده، باعث افزایش ترافیک سایت خود شوید.

با ایجاد یک استراتژی مناسب می توانید کاربران انجمن خود را به سایت هدایت کرده و محصولات یا خدمات خود را به آنها عرضه کنید. همچنین می توان از کاربران انجمن برای ایمیل مارکتینگ نیز استفاده کرد.

با فراهم سازی مکانی جهت بحث در مورد موضوعات مرتبط با فعالیت شما، می توانید بازگشت کاربران خود را تضمین کنید. همچنین انجمن خود می تواند باعث تولید محتوای منحصر به فرد شده و اعتبار سایت شما را افزایش دهد.

روش نوزدهم: از شبکه های تبلیغاتی استفاده کنید

با استفاده از شبکه های تبلیغاتی می توانید به صورت هدفمند و گسترده محصولات و خدمات خود را معرفی کنید. با توجه به اینکه این شبکه ها امکان تعیین جوامع هدف، مکان جغرافیایی و زمان نمایش تبلیغ و همچنین وب سایت های نمایش دهنده را به شما می دهند، می توان از این شبکه ها به صورت موثر در افزایش ترافیک استفاده کرد.

حتما در زمان مشاهده وب سایت های معروف، کادرهای “مطالب بیشتر”، “مطالب مشابه” و از این دست بخش ها را مشاهده کرده اید. با استفاده از این شبکه ها، تبلیغ سایت شما در وب سایت های پربازدید و محبوب نمایش داده می شود. توجه داشته باشید، این روش بیشتر برای فروشندگان محصول و خدمات کاربرد دارد و بازخورد مناسبی جهت افزایش فروش خواهد داشت.

نتیجه گیری:

افزایش ترافیک و جذب بازدیدکننده مهم ترین پیش نیاز برای کسب درآمد از یک وب سایت به شمار می رود. روش های مختلفی جهت جذب کاربران به وب سایت و خدمات ارئه شده وجود دارد اما انتخاب روش درست برای بدست آوردن نتیجه بهتر به استراتژی و برنامه نیاز دارد.

جذب هدفمند کاربر برای تبدیل آن به درآمد با بکارگیری روش های مختلف امکان پذیر است که می توان از طریق بررسی شرایط، محصولات، خدمات و محتوای ارائه شده، بهترین و موثر ترین روش ها را پیدا کرد.

یک دیدگاه برای “19 راه برای افزایش ترافیک سایت و جذب بازدیدکننده

  1. سلام خیلی ممنون از مطلب خوبتون. بالاخره یک سایت توضیحات درست و دقیقی داد مخصوصا از پادکست زیاد اطلاع نداشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *