چگونه برنامه نویس شویم: از ابتدا تا کسب درآمد

از شغل فعلی خود خسته شده اید؟ فکر می کنید در این شغل هیچ آینده و پیشرفتی ندارید؟ آیا تا به حال به برنامه نویس شدن فکر کرده اید؟ پس این مقاله برای شماست!

در این مقاله به موضوعات مختلفی خواهیم پرداخت که به طور مستقیم به برنامه نویسی مرتبط هستند و در پایان شما قادر به پاسخگویی به سوالات زیر خواهید بود:

  • یک برنامه نویس کامپیوتر چه کار می کند؟
  • چگونه برنامه نویس شویم؟

در این مقاله، انواع مختلف برنامه نویس ها را معرفی خواهیم کرد، زبان های اصلی با توجه به نوع کاری که می خواهید انجام دهید و لازم است بیشتر روی آنها تمرکز کنید را بررسی می کنیم و هر آنچه برای شروع به کار به عنوان یک برنامه نویس نیاز دارید را توضیح خواهیم داد.

یک برنامه نویس چه کاری انجام می دهد؟

قبل از شروع اینکه چطور به یک برنامه نویس تبدیل شویم، لازم است بدانیم یک برنامه نویس چه کاری می کند؟ یک برنامه نویس کسی است که با نوشتن کدهایی به زبان ماشین، دستوراتی را برای اجرا به انواع دستگاه های کامپیوتری می دهد.

برای مثال، یک توسعه دهنده نرم افزار مفهومی را در قالب کدهای قابل فهم برای کامپیوتر به شکلی تعریف می کند تا هدف مورد نظر توسط دستگاه اجرا شود. یا یک برنامه نویس وب سایت، کدهایی را برای ماشین تعریف می کند تا یک مجموعه از فرآیند های مورد نظر را در قالب یک وب سایت به اجرا درآورد.

در بیشتر اوقات یک برنامه نویس چیزی را بر اساس خواسته های شخص دیگری تولید می کند، در حالی که برخی برنامه نویسان برنامه های خود را تولید می کنند. این اولین انتخاب شما در تبدیل شدن به یک برنامه نویس است. برای خودتان کار می کنید یا دیگران؟!

حال که با مفهوم “یک برنامه نویس چه کاری انجام می دهد؟” آشنا شدید به سراغ موضوع اصلی می رویم؛ چگونه به یک برنامه نویس خوب تبدیل شویم.

چگونه به یک برنامه نویس تبدیل شویم: راهنمای مرحله به مرحله

از همین ابتدا می توان گفت، یادگیری برنامه نویسی سخت است. اما زمانی که آن را با دیگر زمینه های شغلی مقایسه کنید برنامه نویسی یکی از آسان ترین مهارت هایی است که می توان از آن برای کسب درآمد استفاده کرد.

برنامه نویس ها در فضایی کار می کنند که هر روز و ساعت آن دارای چالش های جدید و خاص است. برنامه نویس ها این فرصت را دارند تا برای خودشان کار کنند، هر ساعتی که می خواهند کار کنند و یا در هر مکانی که راحت تر هستند برنامه نویسی کنند.

در مقایسه با برخی رشته های شغلی که به چند سال تلاش و حتی تحصیل در دانشگاه نیاز دارند، برنامه نویسی بسیار ساده تر است و یادگیری آن به زمان و تلاش کمتری نیاز دارد. البته یادگیری برنامه نویسی نیز از طریق دانشگاه و مراکز آموزشی امکان پذیر است ولی در عصر حاضر جز وقت تلف کردن فایده ای برای شما نخواهد داشت.

همانطور که تا اینجا متوجه شده اید، دلایل قابل قبولی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس برای علاقه مندان وجود دارد.

مرحله اول: دلیل شما برای برنامه نویس شدن چیست؟

اولین و مهم ترین مرحله مشخص کردن این موضوع است که چرا می خواهید یک برنامه نویس شوید. با دقت به سوالات زیر فکر کنید، جواب این سوالات شما را در انتخاب زمینه فعالیتان راهنمایی می کند:

چرا می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید؟

این سوال بسیار مهمی است که قبل از ادامه مطالعه این مقاله باید به آن پاسخ دهید. آیا می خواهید از برنامه نویسی به عنوان شغل اصلی کسب درآمد کنید؟ پروژه یا مسئله ای در ذهن دارید که می خواهید آن را اجرا یا حل کنید؟ یا صرفا می خواهید یک برنامه نویس شوید چون به قول معروف الان مد شده؟ با دقت به این سوال پاسخ دهید چون زبانی که قرار است با آن کار کنید به جواب این سوال بستگی دارد.

با علمی که به دست می آورید قصد انجام چه کاری دارید؟

دوباره، مشخص کنید با تبدیل شدن به یک برنامه نویس قصد انجام چه کاری دارید؟ برای مثال، آموزش ها و علمی که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس سیستم یا توسعه دهنده نرم افزار نیاز دارید به کل با دانسته های مورد نیاز برای اعمال تغییرات روی ظاهر یک وبلاگ متفاوت است.

آیا مصمم به یادگیری برنامه نویسی هستید؟

سوال مهم دیگری که باید به آن پاسخ دهید این است که آیا مصمم به یادگیری برنامه نویسی هستید یا این فقط یک حس گذراست؟ اگر به تصمیم خود کاملا اطمینان دارید، لازم است وقت زیادی را برای یادگیری مهارت های برنامه نویسی صرف کنید. برای اینکه بتوانید استخدام شوید یا از برنامه نویسی کسب درآمد کنید حداقل به چند ماه تمرین نیاز دارید.

قصد انجام چه نوع برنامه نویسی را دارید؟

لازم است مشخص کنید در چه زمینه ای قصد دارید برنامه نویسی کنید. می خواهید یک برنامه نویس سمت سرور باشید؟ توسعه دهنده نرم افزار؟ یا برنامه نویس هوش مصنوعی؟ پاسخ به این سوال مسیر پیش روی شما را مشخص می کند، پس با کمال صداقت به آن پاسخ دهید.

حالا که به سوالات بالا پاسخ دادید، نوبت مرحله دوم است: انتخاب کنید در چه زمینه ای قصد فعالیت دارید؟ به بیان ساده تر قصد دارید چه زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید؟

مرحله دوم: تصمیم بگیرید در چه زمینه ای قصد فعالیت دارید؟

انواع مختلفی از برنامه نویسی وجود دارد. زمانی که قصد یادگیری برنامه نویسی را دارید باید مشخص کنید قصد فعالیت در کدام زمینه شغلی را دارید. در ادامه برخی از زمینه های محبوب برنامه نویسی را معرفی خواهیم کرد:

توسعه دهندگان وب:

توسعه دهندگان وب به دو دسته توسعه دهندگان front-end یا سمت کاربر و توسعه دهندگان back-end یا سمت سرور تقسیم می شوند. برنامه نویسان سمت کاربر وظیفه تولید آنچه به کاربر نمایش داده می شود و در کل ظاهر یک وب سایت را بر عهده دارند. برنامه نویسان سمت سرور وظیفه تولید برنامه هایی را دارند که وظایف مورد نظر سیستم را در پس زمینه (در سرور) و دور از چشم کاربر انجام می دهند.

برای مثال یک طراح قالب وردپرس یک برنامه نویسی سمت کاربر یا front-end محسوب می شود، اما برنامه نویسانی که سیستم وردپرس را ایجاد کرده اند برنامه نویسان سمت سرور یا back-end هستند.

توسعه دهندگان نرم افزار:

توسعه دهندگان نرم افزار وظیفه تولید نرم افزار ها را بر عهده دارند. آنها معمولا اهداف اشخاص یا شرکت های دیگر را در قالب نرم افزارهای کاربردی ایجاد می کنند. برای مثال برنامه نویسانی که نرم افزار های کامپیوتر را ایجاد می کنند. مثل، فتوشاپ.

داده کاوها یا محققان:

داده کاوی معمولا در تحقیقات و مراکز تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. داده کاوی، پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها معمولا توسط زبان پایتون انجام می گیرد. برای فعالیت در این حوزه ابتدا لازم است بدانید چطور یک برنامه نویس شوید. فعالان این حوزه معمولا محققان و دانشجویان حوزه های مختلف علمی هستند.

مدیریت پایگاه داده:

مدیر پایگاه داده وظایف مختلفی دارد. فعالیت آنها معمولا در ذخیره، بهینه سازی و ایمن سازی اطلاعات شرکت هاست. اگر به آمار و ارقام و همچنین تجزیه و تحلیل داده ها علاقه دارید، شاید این بخش برای شما جالب باشد.

توسعه دهندگان نرم افزار های موبایل:

هرچه تعداد گوشی های هوشمند بیشتر می شود، تقاضا برای برنامه های موبایلی هم افزایش می یابد. توسعه برنامه یا همان app موبایل در سال های اخیر به شکل چشمگیری مورد تقاضا واقع شده و به سرعت به یکی از زمینه های پر منفعت به خصوص برای تولید کنندگان مستقل تبدیل شده است. آزاد کاری یا فریلنسری در حال حاضر یکی از منابع اصلی درآمد برای این نوع برنامه نویسان است.

دیگر زمینه ها:

یادگیری برنامه نویسی فرصت های شغلی زیادی را پیش روی شما می گذارد. مواردی که بالا ذکر شده فقط تعدادی از زمینه های پرکاربرد و محبوب برنامه نویسی است. اگر هنوز هیچکدام توجه شما را جلب نکرده، کافیست در سایت های مختلف جستجو کنید تا موارد بیشتری از کاربرد برنامه نویسی و شغل های موجود در این حوزه را پیدا کنید.

با پیشرفت فناوری، شغل ها و عناوین شغلی جدید و در ادامه زبان ها و روش های برنامه نویسی جدید پا به عرصه می گذارند، پس این نکته را در نظر داشته باشید که یک برنامه نویس محکوم به یادگیری دائمی است، به عبارتی یک برنامه نویس از هر کدی که می نویسند چیز جدیدی یاد می گیرد.

مرحله سوم: یادگیری یک (یا چند) زبان برنامه نویسی

زمانی که زمینه مورد علاقه خود را مشخص کردید، نوبت به انتخاب زبان یا زبان های مورد نیاز برای فعالیت در آن زمینه می رسد. برای مثال یک مدیر پایگاه داده باید با زبان SQL آشنایی داشته باشد، در همین حال یک برنامه نویس سمت کاربر یا front-end لازم است با HTML، CSS و جاوا اسکریپت آشنایی کامل داشته باشد، همچنین یک توسعه دهنده نرم افزار موبایل باید با زبان هایی مثل جاوا یا Swift آشنا باشد.

در ادامه زبان های برنامه نویسی محبوب و پرکاربرد در حال حاضر عنوان شده اند. قبل از شروع یادگیری ابتدا در مورد توانایی ها و بازار کار هر زبان تحقیق کنید.

پایتون

یادگیری چگونگی برنامه نویسی با پایتون برای یک برنامه نویس مدرن بسیار مهم است. پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی گسترده  و تطبیق پذیر، انتخاب بسیار مناسبی برای زمینه های داده کاوی، توسعه نرم افزار، وب، بازی و تقریبا هر زمینه برنامه نویسی به حساب می آید. پایتون همچنین در برخی از فناوری های نوظهور مثل یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به شکل گسترده استفاده می شود. در حال حاضر یادگیری پایتون از هر زمان دیگر آسان تر شده است.

CSS/HTML

اگر می خواهید به هر یک از زمینه های توسعه وب سمت کاربر یا front-end  وارد شوید، HTML و CSS یک ضرورت مطلق به حساب می آیند. با اینکه این دو زبان از یکدیگر مستقل هستند، در کنار هم برای ایجاد صفحات وب جذاب و هوشمند استفاده می شوند.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی همه کاره و تطبیق پذیر است که در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود. اگر می خواهید برنامه نویس شوید جاوا اسکریپت می تواند زبان خوبی برای شروع باشد. این زبان برای طراحی تعاملی وب سمت کاربر، توسعه برنامه های وب توسط توسعه دهندگان سمت سرور یا back-end، توسعه بازی و حتی رباتیک نیز استفاده می شود.

جاوا

اگر می خواهید سریع به یک برنامه نویس تبدیل شوید جاوا یاد بگیرید. جاوا به همراه پایتون یکی از روان ترین و همه کاره ترین زبان برنامه نویسی در دنیا به شمار می رود. یادگیری این زبان کاملا ساده است، مثل زبان انگلیسی خوانده می شود و در بین مبتدیان برنامه نویسی محبوب است. جاوا در همه زمینه ها از توسعه برنامه های اندروید گرفته تا توسعه برنامه وب سمت کاربر استفاده می شود.

Swift

Swift توسط شرکت اپل منتشر شده است تا توسعه برنامه های IOS را ساده تر کند. یادگیری Swift نسبت به C# که قبلا اپل از آن استفاده می کرد آسان تر است و به مبتدیان این امکان را می دهد تا بدون دشواری برنامه های IOS بسازند.

Solidity

اگر به دنبال این هستید که چگونه برنامه نویس فناوری های بلاک چین شوید، Solidity جواب شماست. شاید Solidity زبان برنامه نویسی کمتر شناخته شده و کمتر محبوب در این لیست باشد. این زبان برای توسعه قرارداد های هوشمند بر روی بلاک چین Ethereum استفاده می شود. ظهور ارزهای رمز گذاری شده و بلاک چین منجر به افزایش تقاضا برای توسعه دهندگان Solidity شده است.

PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی مختص به back-end وب است که در ایران هنوز یک زبان محبوب به حساب می آید. شاید کمتر کسی باشد که کلمه وردپرس به گوشش نخورده باشد. وردپرس یک سیستم مدیریت محتواست که با زبان PHP تولید شده و به کاربران این اجازه را می دهد تا بدون در نظر گرفتن مسائل فنی، مستقیم به سمت تولید محتوا پیش روند.

با وجود گستردگی استفاده از وردپرس و تعداد میلیونی سایت های ساخته شده با وردپرس، یادگیری PHP برای تولید قالب ها و افزونه های وردپرس می تواند نقطه شروع مناسبی باشد. اما به یاد داشته باشید PHP نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی سخت تر است.

سی شارپ یا C#

سی شارپ توسط مایکروسافت تولید شده و پشتیبانی می شود. در ایران، هند و بخش هایی از اروپا سی شارپ انتخاب اول در سازمان ها و برخی ادارات دولتی و خصوصی است. سی شارپ علاوه بر توانایی تولید برنامه برای وب و کامپیوتر، امکان تولید نرم افزارهای موبایل، بازی، استفاده در زمینه های هوش مصنوعی و رباتیک را نیز داراست.

روبی

آخرین زبان لیست ما، روبی، به دلیل توانایی های بی نظیر آن در توسعه وب مشهور شده است. روبی اصالتا در ژاپن و برای توسعه بازی طراحی شد اما در حال حاضر در زمینه های مختلفی از آن استفاده می شود. اگر مایل به توسعه نرم افزار های تحت وب و بازی باشید، روبی گزینه مناسبی برای شروع است.

مرحله چهارم: تمرین، تمرین و باز هم تمرین بیشتر

بعد از توضیحات بالا نوبت به آموزش چگونه برنامه نویس شدن می رسد. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس یک راز وجود دارد:

تمرین کنید، تمرین کنید و باز هم تمرین کنید. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب باید دائما تمرین کنید. باید خود را دائما با چالش های مختلفی آزموده کنید. برای خود مسائلی تعریف و آنها را با روش های مختلف حل کنید تا بهترین نتایج را پیدا کنید.

برای شروع، یک ویرایشگر کد دانلود و شروع به نوشتن کنید. کد بزنید، در سایت هایی نظیر Stack Overflow به دنبال راه های بهینه سازی و رفع مشکلات باشید. در مخازنی مانند گیت هاب کدهای نوشته شده توسط دیگران را بررسی کنید تا متوجه شوید دیگران چگونه به نتایج مشابه شما دست یافته اند. یاد بگیرید و دائم پیشرفت کنید.

مرحله پنجم: برای خودتان نمونه کار ایجاد کنید

همزمان با شروع کد نویسی برای خود یک نمونه کار ایجاد کنید. نمونه کار به دیگران بیان می کند که شما در زبان برنامه نویسی مورد ادعایتان چقدر مهارت دارید. اگر قصد استخدام شدن دارید نمونه کار مهم ترین داشته شماست.

یادتان باشد، اگر قرار بر استخدام شدن دارید، رقیب هم دارید. زمانی که صحبت از استخدام برنامه نویس به میان آید، نمونه کار حرف آخر را می زند، پس راه را برای استخدام خود هموار کنید.

به این نکته توجه کنید که هرچقدر هم برنامه نویس خوبی باشید، تا کسی نمونه کاری از شما نبیند به شما اعتماد نخواهد کرد.

مرحله ششم: به دنبال کار بگردید

اگر برنامه نویسی را برای یافتن شغل یا منبع درآمد بهتر شروع کرده اید، زبان مورد نظرتان را انتخاب کرده اید و نمونه کار قابل ارائه ساخته اید، حالا نوبت شروع کار است. برای شروع به دنبال شرکت ها یا اشخاصی باشید که جویای برنامه نویس تازه کار یا کارآموز هستند. با حضور در این شرکت ها، علاوه بر ارتباط با دیگر برنامه نویسان، این امکان را دارید تا رشد کنید.

معمولا مدیران شرکت ها مسائلی برای حل به برنامه نویسان ارائه می دهند که چالش برانگیر هستند. از چالش ها فرار نکنید، بر عکس، چالش ها را دوست بدارید چون آنها دوست یک برنامه نویس موفق هستند.

به هر چالشی آری بگویید و از ندانستن یا نتوانستن نترسید. این را به خاطر داشته باشید که همیشه یک راه حل وجود دارد پس دست به کد شوید و ادامه دهید.

اگر آزاد کاری یا فریلنسری را انتخاب کرده اید، به سایت های ارائه خدمات فری لنسری مراجعه کنید. از پروژه های کوچک با قیمت های کم شروع کنید. این روش یکی از بهترین روش ها برای ایجاد نمونه کارهای موفق و کسب درآمد بیشتر است.

مرحله هفتم: هرگز دست از یادگیری بر ندارید

در همین مطلب به این نکته اشاره شده که یک برنامه نویس محکوم به یادگیری دائم است. با پیشرفت فناوری همیشه یک زمینه کاری پر تقاضا وجود دارد، پس همیشه چیز جدیدی برای یادگیری دارید. منابع مهمی مانند یوتیوب و Stack Overflow و حتی مخازی مانند گیت هاب، بهترین دوست های یک برنامه نویس هستند پس دائما به دنبال بهتر کردن خود باشید.

در برنامه نویسی یک مسئله را می توان به روش های مختلفی حل کرد اما یافتن بهترین راه حل همیشه آسان نیست. با یادگیری دائمی همیشه خود را برای ارائه بهترین راه حل آماده کنید.

نتیجه گیری:

در این راهنمای مرحله به مرحله به شما برنامه نویس را معرفی کردیم. اینکه یک برنامه نویس چه کاری انجام می دهد، چگونه آن کار را انجام می دهد و چگونه از آن کسب درآمد می کند. در مورد اینکه چگونه زبان برنامه نویسی خود را انتخاب کنید و اینکه هر زبانی برای چه مسئله ای کاربرد دارد بحث کردیم و روش های کسب درآمد و شروع به کار را به اختصار عنوان کردیم.

مهم نیست شما یک جوان 18 ساله هستید یا یک مرد 40 ساله، برای همه و برای هر کاری یک زبان برنامه نویسی وجود دارد. چیزی که مهم است خواسته های شما از برنامه نویس شدن و پشتکار شما برای رسیدن به آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *